Kodeks rodzica UKS Ajaks

Kategoria: Dla rodziców Opublikowano: piątek, 05, luty 2016 Drukuj E-mail

Misja klubu: najważniejsze w naszym klubie jest "wychowanie przez sport". Działacze, trenerzy, rodzice, zawodnicy dbają o wizerunek klubu.

Działalność UKS Ajaks składa się w dużej części z zaangażowania Rodziców i wymagana jest dobra, rozsądna współpraca pomiędzy Rodzicem, Zarządem Klubu i sztabem szkoleniowym, aby osiągnąć jak najlepszy rezultat.

Szanowny rodzicu.

  • Nie realizuj własnych, niespełnionych ambicji kosztem swojego dziecka. Pozwól, aby sport należał tylko do niego, aby nie był czymś, czego chcą tylko rodzice. Daj możliwość dziecku zrozumieć wartość systematycznej pracy nad samodoskonaleniem i daj szansę realizowania się przez sport.
  • Rolą rodzica w edukacji sportowej jest POMOC dziecku poprzez zachętę, cierpliwość, zrozumienie, zaufanie, pochwały, oklaski, słuchanie i wykazywanie zainteresowania. Wspieraj dziecko, kiedy nie ma sukcesów. Przypominaj dziecku, ze jutro też jest dzień i niezależnie od jego porażek świat się nie zawali, wynik nie jest najważniejszy. Nie pytaj, które miejsce zajął, ale jakie ma samopoczucie i jak ocenia swoje występy. Motywuj go do dalszych treningów, oraz daj mu odczuć, że podzielasz jego pasje. Porażki są bardzo ważnym elementem procesu szkolenia, uczą szacunku do innych, pokory i skromności. Traktuj je jako element nieodzowny w kształtowaniu mistrza.
  • Nie uzależniaj dziecka od siebie, pozostaw mu miejsce na samodzielność. Dotyczy to zarówno podejmowania decyzji (na boisku i poza nim), jak i np. pakowania plecaka na trening, czy noszenia torby, a nawet wiązania butów.
  • Nie stresuj dziecka dodatkowo swoją nieustanna obecnością na boiskach sportowych. Ciągle kontrolowanie swojej pociechy, a w szczególności na zajęciach, które mają na celu zapomnienie przez 2h o codzienności, nie jest wskazane.
  • Nie krytykuj decyzji trenera, nie podważaj jego autorytetu, nie ingeruj w jego plany, nie podpowiadaj i nie instruuj, nie sędziuj i nie osądzaj, nie wtrącaj się w strategie planowaną przez trenera. Pamiętaj, że trener jest dla zawodnika szefem, autorytetem, nauczycielem i mistrzem. Jeżeli ciągle go krytykujesz, jak możesz spodziewać się, że Twoje dziecko będzie go szanować i słuchać? Każdy trener wie, co dla Twojego dziecka jest najlepsze i właściwe. Pamiętaj, że dziecko w domu a w grupie, to dwie inne osoby. Ty patrzysz przez pryzmat dziecka w domu, a trener dziecka w grupie - istotna różnica.
  • Jeśli jesteś rodzicem, który krzyczy na swoje dziecko, bez przerwy podpowiada co ma zrobić, skacze przy linii bocznej, nerwowo się zachowuje, dyskutuje z sędzią, trenerem, ma jakieś zarzuty do zawodników, nie oznacza to, że jesteś złym rodzicem, ponieważ chcesz, aby Twój potomek odnosił sukcesy. Ale pamiętaj!!! Tym samym w niczym mu nie pomagasz. Tworzysz nerwowość, która przenosi się na dziecko.
  • Jako kibic na meczu jak najbardziej wspieraj drużynę ale nie bądź agresywny ani arogancki w stosunku do naszych zawodników, przeciwników i sędziów. Zajmij miejsce na trybunach, nie podchodź do ławki rezerwowych, nie wchodź do szatni.
  • Domagaj się od swojego dziecka godnego sportowego zachowania na boisku ale i poza nim. Wymagaj szacunku dla drużyny i jej zasad, przeciwnika oraz sędziów. Nie pozwól, żeby Twoje dziecko przez jakiś niestosowane gesty lub incydenty, które mogą mu przynieść wstyd, naraziło na szwank dobre imię rodziców i Klubu.
  • Zawsze możesz poprosić trenera o rozmowę przed lub po zajęciach w celu wyjaśnienia wątpliwości dotyczących sfery wychowawczej, osobowej czy postępów sportowych dziecka.
  • Ww. wytyczne dotyczą również innych osób (np. dziadków, wujków itp.) przybyłych wraz z Tobą na mecze i treningi.